Om ÖGKK

ÖGKK är en ideel förening ansluten till Svenska Budoförbundet och Okinawa Goju Ryu Karate Federation (IOKGF).

 

Klubben bildades 1992 och har idag ett 100-tal medlemmar som är indelade i olika träningsgrupper, allt från barn till avancerad vuxenträning.

ÖGKK har ett antal utbildade instruktörer från förbundet.


Huvudinstruktör (Sensei) är Roger Duwel som också är riksinstruktör i IOKGF som leds av Sensei Björn Jonzon.

 

Roger har tränat budo i 40 år, de senaste 30 åren för sin Sensei Björn.

"Det var först när jag kom till Björn som jag förstod att karate är mer än bara det yttre som slag o sparkar. Björn visade mig att det är träningen som är det viktiga och att man skall vinna över sina egna begränsningar, inte mot andra. Tack Sensei."

 

Kontakta oss:

 

Sensei  

Huvudansvarig för ÖGKK  
Roger Duwel
070-549 90 95
roger@duwelgroup.com

 

Ekonomi & Beställning av dräkter
Anci Pettersson    
076-118 61 66     
anci@duwelgroup.com

 

Hemsida & Sociala Medier m.m
Magnus Östman    
070 - 635 66 90        
magnus@bonaset.se

 

Whatsapp
Johnny Ledin 
070 – 619 17 98 
jonny_ledin@hotmail.com    

 

 

Kontakt personer:

 

Barn

Jonny Ledin   

070 - 619 17 98   

jonny_ledin@hotmail.com

Ungdom Björn Westman 073 - 811 40 42  skogsmannen23@telia.com
Vuxna nybörjare Ellenor Calla 072 - 503 40 98 ellenor.calla@telia.com
Vuxna kyu grader Ellenor Calla 072 - 503 40 98 ellenor.calla@telia.com
Dan grader  Roger Duwel 070 - 549 90 95  roger@duwelgroup.com
Instruktörer Roger Duwel  070 - 549 90 95  roger@duwelgroup.com
Morgonträning  Roger Duwel 070 - 549 90 95 roger@duwelgroup.com
Hoju Undo Magnus Rosenblom 070 - 637 50 92

magnus.rosenblom@gmail.com

Kumite  Johnny Ledin 070 – 619 17 98 jonny_ledin@hotmail.com

 

 

Hitta till oss:

Bergsgatan 4
891 34 Örnsködsvik

Klicka här för karta